image

High School Girls Basketball State Playoff Pairings

IHSA LOGO WHITE BACKGROUND

Where has the winter gone? It’s now time for the basketball playoffs! Check out where your favorite CPL teams are playing here. This post will be updated every day.

Class 1A

Harvest Christian Academy Super-Sectional
Mon., Feb. 27
Game 1 at 7:00 pm: Winner Fenger Sectional vs. Winner Polo Sectional

Fenger Sectional
Tue., Feb. 21
Hope Academy 41, Orr 40
Morgan Park Academy 55, Ida Crown 50

Thu., Feb. 23
Game 3 at 7:00 pm: Morgan Park Academy vs. Hope Academy

Morgan Park Academy A Regional
Sat., Feb. 11
Tilden 2, Hirsch 0
Corliss 44, St. Francis de Sales 9

Tue., Feb. 14
(1) Morgan Park Academy 63, (11) Tilden 16
Corliss 33, (4) Air Force Academy 27

Thu., Feb. 16
Morgan Park Academy 66, Corliss 8

Orr Regional
Tue., Feb. 14
(1) Orr 85, (8) Rochelle Zell 15
(4) Austin 67, (12) Providence St. Mel 9

Thu., Feb. 16
Orr 74, Austin 24

Morgan Park Academy B Regional
Sat., Feb. 11
Universal 66, Horizon/McKinley 7
Our Lady of Tepeyac 29, Unity Christian Academy 19

Mon., Feb. 13
(2) Chicago Hope Academy 75, Universal 14
(3) Fenger 76, Our Lady of Tepeyac 20

Thu., Feb. 16
Hope Academy 61, Fenger 25

Lycée Français de Chicago Regional
Sat., Feb. 11
Woodlands Academy 44, Lycée Français de Chicago 21
Christian Heritage Academy 49, Beacon Academy 21

Tue., Feb. 14
(2) Ida Crown 49, Woodlands Academy 41
(3) North Shore Country Day 54, Christian Heritage 21

Thu., Feb. 16
Ida Crown 48, North Shore 41

Class 2A

Elgin Community College Super-Sectional
Mon., Feb. 27
Game 1 at 7:00 pm: DePaul College Prep Sectional vs. Winner Winnebago Sectional

DePaul College Prep Sectional
Tue., Feb. 21
DePaul Prep 75, Latin 53
Regina Dominican 63, North Lawndale 48

Thu., Feb. 23
Game 3 at 7:00 pm: DePaul Prep d. Regina

Christ the King Regional
Sat., Feb. 11
Noble/Noble Academy d. (10) Noble Street Charter
Holy Trinity 2, Legal Prep Charter 0

Tue., Feb. 14
(2) Latin 72, Noble Academy 24
(3) Christ the King 57, (5) Holy Trinity 37

Fri., Feb. 17
Latin 72, Christ the King 41

F.W. Parker Regional
Sat., Feb. 11
Noble/Rowe-Clark 47, Disney II 15
Josephinum 2, Intrinsic 0

Tue., Feb. 14
(1) DePaul College Prep 60, (9) Noble/Rowe-Clark 21
(7) F.W. Parker 44, (11) Josephinum 14

Thu., Feb. 16
DePaul Prep 66, Parker 11

North Lawndale Charter Regional
Sat., Feb. 11
North Lawndale Charter 50, Intrinsic Charter-Downtown Campus 28
Crane Medical Prep 83, Noble/Rauner 33
Ogden International 2, Phoenix Military Academy 0

Mon., Feb. 13
(1) Clark 54, North Lawndale Charter 44
Crane Medical Prep 39, (6) Ogden International 33

Thu., Feb. 16
Clark 51, Crane 42

Regina Dominican Regional
Sat., Feb. 11
Cristo Rey St. Martin 47, Chicago Academy 19
Chicago Math and Science 46, Sullivan 0

Tue., Feb. 14
(2) Regina Dominican 64, Cristo Rey St. Martin 17
(5) Chicago Math and Science 34, (3) Clemente 28

Thu., Feb. 16
Regina 53, Chicago Math and Science 23

Peotone Super-Sectional
Mon., Feb. 27
Game 1 at 7:00 pm: Winner Coal City Sectional vs. Winner Timothy Christian Sectional

Timothy Christian Sectional
Tue., Feb. 21
Butler Prep 49, Timothy Christian 29
Phillips 45, Perspectives/Leadership 21

Thu., Feb. 23
Game 3 at 7:00 pm: Butler d. Phillips

King Regional
Sat., Feb. 11
Acero/Soto 40, Dunbar 38
U-High 51, King 41

Mon., Feb. 13
(1) Phillips 62, (7) Acero/Soto 9
(3) Dyett 59, U-High 37

Fri., Feb. 17
Phillips 68, Dyett 27

Catalyst/Maria Regional
Sat., Feb. 11
Longwood 45, UCCS/Woodlawn 42
South Shore International College Prep 53, Catalyst/Maria 11

Tue., Feb. 14
(2) Julian 48, (10) Longwood 28
(3) Perspectives/Leadership d. South Shore International College Prep

Fri., Feb. 17
Perspectives/Leadership 60, Julian 25

Lisle Regional
Sat., Feb. 11
Southland College Prep Charter 41, Chicago Christian 31
Westmont 61, Lisle 38

Mon., Feb. 13
(1) Noble/Butler 67, Southland College Prep 25
(4) Joliet Catholic 53, Westmont 28

Thu., Feb. 16
Butler Prep 60, Joliet Catholic 29

Timothy Christian Regional
Tue., Feb. 14
(2) Timothy Christian 95, (10) Acero/Garcia 8
(5) IC Catholic 78, (8) Cristo Rey Jesuit 25

Fri., Feb. 17
Timothy Christian 52, IC Catholic 36

Class 3A

Pontiac Super-Sectional
Mon., Feb. 27
Game 1 at 7:30 pm: Winner Country Club Hills (Hillcrest) Sectional vs. Winner Peoria (Richwoods) Sectional

Hillcrest Sectional
Tue., Feb. 21

Marian Catholic 38, Kankakee 22
Morgan Park 64, Hillcrest 20

Thu., Feb. 23
Game 3 at 7:00 pm: Marian Catholic d. Morgan Park

Brooks Regional
Mon., Feb. 13
(3) Morgan Park 49, (13) Brooks 21
(6) Richards 50, (11) Thornton Fractional North 48

Fri., Feb. 17
Morgan Park 45, Richards 26

Ag. Science Regional
Mon., Feb. 13
(4) Kankakee 61, (15) Thornridge 24
(5) Evergreen Park 51, (12) Ag. Science 38

Thu., Feb. 16
Kankakee 40, Evergreen Park 28

Oak Forest Regional
Tue., Feb. 14
(2) Oak Forest 84, (16) Vocational 17
(7) Hillcrest 48, (10) Bremen 42

Thu., Feb. 16
Hillcrest 51, Oak Forest 49

Thornton Regional
Sat., Feb. 11

Thornton 61, Washington 5

Tue., Feb. 14
(1) Marian Catholic 51, Thornton 19
(8) Crete-Monee 61, (9) Tinley Park 35

Fri., Feb. 17
Marian Catholic 39, Crete-Monee 16

Concordia University Super-Sectional
Mon., Feb. 27
Game 1 at 7:00 pm: Winner Goode STEM Sectional vs. Winner Trinity Sectional

Goode STEM Sectional
Tue., Feb. 21
Nazareth 77, De La Salle 34
St. Ignatius 48, Hyde Park 46

Thu., Feb. 23
Game 3 at 7:00 pm: Nazareth vs. St. Ignatius

Hyde Park Regional
Mon., Feb. 13
(3) Hyde Park 77, (14) Noble/UIC 14
(7) Perspectives/IIT Math & Science 65, (11) Goode STEM 15

Thu., Feb. 16
Hyde Park 68, Perspectives 36

St. Laurence Regional
Sat., Feb. 11
Noble/Comer 47, Noble/Mansueto 30

Tue., Feb. 14
(1) Nazareth 2, (16) Noble/Comer 0
(5) St. Laurence 56, (9) Noble/Bulls 20

Thu., Feb. 16
Nazareth 73, St. Laurence 27

De La Salle Regional
Mon., Feb. 13
(4) De La Salle 61, (13) Noble/Johnson 41
(6) Englewood STEM 51, (12) Bogan 25

Thu., Feb. 16
De La Salle 56, Englewood STEM 18

St. Ignatius Regional
Sat., Feb. 11
Noble/Muchin 2, Solorio 0

Tue., Feb. 14
(2) St. Ignatius 56, Noble/Muchin 15
(8) Payton 63, (10) Kennedy 23

Fri., Feb. 17
St. Ignatius 69, Payton 35

River Forest (Trinity) Sectional
Tue., Feb. 21
Trinity 52, Westinghouse 28
Fenwick 57, Resurrection 42

Thu., Feb. 23
Game 3 at 7:00 pm: Trinity vs. Fenwick

Resurrection Regional
Sat., Feb. 11
Schurz 38, Foreman 6

Tue., Feb. 14
(2) Resurrection 56, (14) Schurz 4
(9) Noble/ITW Speer 40, (6) Ridgewood 38

Fri., Feb. 17
Resurrection 62, Speer 18

Little Village Regional
Mon., Feb. 13

Northside 55, Little Village 9
Westinghouse 55, Lake View 20

Fri., Feb. 17
Westinghouse 46, Northside 34

Prosser Regional
Sat., Feb. 11
CICS/Northtown 31, Noble/Pritzker 23

Mon., Feb. 13
Trinity 49, CICS/Northtown 5
Elmwood Park 40, Prosser 33

Thu., Feb. 16
Trinity 71, Elmwood Park 6

Amundsen Regional
Tue., Feb. 14

(3) Fenwick 65, (13) Senn 15
(7) Amundsen 86, (11) Mather 24

Fri., Feb. 17
Fenwick 43, Amundsen 25

Class 4A

Hinsdale Central Super-Sectional
Mon., Feb. 27
Game 1 at 7:00 pm: Benet 47, Kenwood 46

Proviso East Sectional
Tue., Feb. 21

Kenwood 70, Mother McAuley 46
Whitney Young 63, Lyons 47

Thu., Feb. 23
Game 3 at 7:00 pm: Kenwood d. Whitney Young

Whitney Young Regional
Tue., Feb. 14
(3) Whitney Young 89, (14) Jones 32
(5) Oak Lawn 55, (10) Reavis 40

Thu., Feb. 16
Game 3 at 7:00 pm: Young d. Oak Lawn

Kenwood Regional
Sat., Feb. 11

Oak Park-River Forest 45, Kelly 34

Mon., Feb. 13
Kenwood 86, Oak Park-River Forest 42
Simeon) 62, Morton 52

Fri., Feb. 17
Game 4 at 7:00 pm: Kenwood d. Simeon

Argo Regional
Tue., Feb. 14
(4) Mother McAuley 58, (13) Proviso East 35
(6) Argo 59, (12) Curie 37

Thu., Feb. 16
Game 3 at 7:00 pm: Mother McAuley d. Argo

Riverside-Brookfield Regional
Mon., Feb. 13

Lyons 67, Proviso West 31
Hinsdale Central 64, Riverside -Brookfield 57

Thu., Feb. 16
Game 3 at 7:00 pm: Lyons d. Hinsdale Central

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Skip to content